Америка vs Русија: Ракети, вселена и животен стандард

Вообичаената анти-западна реторика на нашите простори, неретко започнува со „фактите“ околу руско-американската трка во производство на ракети, поготово таму некаде

Read more

Социјализмот и планската економија во Венецуела: Печат на рака за сите кои го добиле својот дел

Во неслободно општество, во кое Владата ги планира ресурсите, како и понудатаа и потрошуачката кај обичните луѓе…ова е нормална глетка.

Read more

Фосилните и нуклеарните горива се најдоброто решение: Алекс Епштајн во борба против зелената демагогија

Со што ќе ги замените пластиката, најлонот, полиестерот? Нивната замена со дрво или метал е далеку повеќе штетна за природата! Климата

Read more

Владата го убива слободниот пазар, пазарџиите спремаат генерален штрајк

Владата не даде зелено светло за спорниот предлог-закон за престанување на важење на Законот за зелени пазари со образложение дека

Read more

(Видео) Пред Градска болница се читаат имињата на повредените во автобуската несреќа

Пред Градската болница „8 Септември“ директорот на болницата Христијан Костов ги читаше имињата на повредените патници во сообраќајната несреќа кои

Read more

ООН и официјално добиле допис според кој од денес сме Република Северна Македонија

Обединетите нации потврдија денеска дека и официјално се информирани од македонската влада за новото име на земјата, Република Северна Македонија,

Read more

Пенс: Русија се обидува да внесе раздор меѓу западните сојузници

Американскиот заменик-претседател, Мајк Пенс, ја обвини Русија дека се обидува да ги подели западните сојузници, користејќи ги енергетските резерви и

Read more

Документите на кои пишува „Северна Македонија“ ќе си ги платиме од џеб

Замената на патните документи и регистарските таблички ќе биде на товар на граѓаните, изјави владиниот портпаролот, Миле Бошњаковски, на прес-конференција

Read more